Jak se vypořádat s plísněmi? Odstranění plísní Praha. Plísně a rosný bod
Mnoho z nás se někdy setkalo ve svém domě nebo bytě s plísněmi. Často se vyskytují zejména ve starších domech. Jak, ale plísně vznikají a v jakých podmínkách se jim nejvíce daří? Jak je odstranit a je možné jejich dalšímu vzniku zabránit? To jsou možná otázky, které si často kladete. A já mám pro vás odpověď.
Důležitým termínem, pro další pochopení, je „rosný bod“. Jedná se o jiné vyjádření absolutní vlhkosti vzduchu. Kdy rosný bod je teplota, při které je vzduch maximálně nasycen vodními parami, a kdy relativní vlhkost vzduchu dosáhne 100%. Pokud teplota pod tento bod klesne, nastane kondenzace. Teplota rosného bodu je různá. Čím více je vodní páry ve vzduchu, tím vyšší teplota rosného bodu je. Čili tím vyšší teplotu musí vzduch a pára mít, aby pára nezkondenzovala. Může se stát, že pokud je ve vzduchu vodní páry jen velmi málo, může být vzduch chladnější, aniž by pára zkondenzovala.
V praxi to znamená, že pokud je vlhkost ve vašem bytě 50% a byt je vytopen na 22°C, potom je hodnota rosného bodu kolem 10,5°C. Znamená to, že voda zkondenzuje v tom místě, kde je povrchová teplota, např. obvodové stěny, nižší než je hodnota daného rosného bodu.
Proto se s tímto problémem nejčastěji setkávají majitelé starších nezateplených nebo špatně zateplených bytů či domů. Největším problém přichází v zimním období, kdy je vytápěcí teplota cca 20-22°C a vnitřní povrchová teplota stěn je velmi nízká. Takto velká asymetrie teplot způsobí, že v místech tepelných mostů (koutů a ostění oken), klesá vnitřní povrchová teplota obvodových stěn pod hodnotu rosného bodu. Zde poté vlhkost, obsažená ve vzduchu, kondenzuje ve vodu a vznikají tak vlhká místa,
a tím i ideální prostředí pro bujení plísní.

Napiš komentář
Chceš se zapojit do diskuze?Přidej svůj komentář!